Alerjik Rinitlere Eşlik Eden Hastalıklar

alerjik-konjunktivitAlerjik konjunktivit

Gözün ön kısmını ve göz kapaklarının iç kısmını örten zar tabakasının alerjisidir. Gözlerde kızarıklık, yanma, batma, şişlik ve gözyaşı salgısının artması gibi şikayetlere neden olur. Mevsimsel alerjik rinitler i
le birlikte sık görülmekle birlikte, diğer rinit türlerinde de konjunktivit olabilir.

 

sinuzitSinüzit

Yüz kemikleri arasında bulunan ve sinüs adı verilen boşlukların iltihabıdır. Sinüs duvarlarında ve kanallarında alerjiye bağlı olarak oluşan ödem ve daralmalar sinüzit gelişimine neden olmaktadır. Tekrarlayan sinüzitlerde neden olarak alerjinin araştırılması gereklidir.

 

orta-kulak-iltihabiOrta kulak iltihabı

Orta kulak boşluğu ve geniz arasında östaki borusu adı verilen kanalın, alerjiye bağlı ödem nedeniyle tıkanması, orta kulakta sıvı birikimine ve iltihaplanmalara neden olur. Özellikle okul çağı çocuklarda önemli bir problemdir. Çünkü alerjiye bağlı işitme azalmaları çocuğun okul performansını belirgin olarak etkilemektedir. kulak anatomisi

 

nazal-polipNazal polip

Hem alerjik hem de alerjik olmayan rinitlerle birlikte olabilen bir hastalıktır. Burun ve sinüslerin içini döşeyen mukozadan büyüyen, üzüm benzeri yumuşak doku kitleleridir. Cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bile tekrarlama riski yüksektir. Polip olan hastalarda alerji varlığı araştırılmalıdır.

 

Astım
Alerjik rinit hastalarının yaklaşık yarısında alerjik astım şikayetleri de vardır. Hatta astım şikayetleri çok belirgin olmasa bile, hastaların önemli bir kısmında akciğer hava yollarında, alerjenlere ve irritan maddelere karşı aşırı cevaplılık vardır.

Alerjik rinitin etkili bir şekilde tedavi edilmesi, akciğer şikayetlerinin ortaya çıkmasını ve bir görüşe göre de astım gelişmesini önlemektedir. Bu nedenle alerjik riniti olan hastalar astım yönüyle ayrıntılı olarak araştırılmalıdır.

© Copyright 2013, Tüm hakları Saklıdır. | Designed by İncekalem Web Design Uyarı: Bu sitedeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Tedavi amaçlı kullanılamaz.