Hamamböceği Alerjenleri

HAMAMBÖCEĞİ ALERJENLERİ

Hamamböceği alerjenlerinin astma ve alerjideki önemi son otuz yıl içinde fark edilmiştir. Hamamböceği alerjenlerinin özellikle kentte astmanın önemli bir nedeni olduğu artık bilinmektedir.

Birçok şehirde hamamböceği allerjenlerine yüksek oranda maruz kalındığı saptanmıştır. Hamamböceği alerjisi olanlarda, bu antijene maruz kalmanın astımı kötüleştirdiği gösterilmiştir.
Hamamböceği allerjenlerinin rastlandığı yerler birçok çalışmada incelenmiştir. En yüksek düzeylerin mutfakta ölçülmesine karşın evin her yerinde örneğin yatak odasında bile bulunabilir.
1 gr tozda 2 ünitten fazla hamamböceği allerjeninin varlığı allerji gelişimine, 8 üniteden fazlasının ise hastalığın aktivitesinin artmasına neden olduğu saptanmıştır.

HAMAMBÖCEĞİ ALERJENLERİNDEN KORUNMA
Gıda kaynakları ortadan kaldırarak ve giriş noktaları kapatılarak ev içinde yayılmaları ve yuvalanmaları önlenmelidir.
Gıdalar kapalı dolaplarda saklanmalı, mutfak düzenli olarak temizlenmelidir.
Çöpler kapağı sıkıca kapanan çöp kutularında muhafaza edilmeli ve her gün dökülmelidir.
Eski gazeteler, kutular ve şişeler evden uzaklaştırılmalı, dolap ve çekmeceler düzenli olarak temizlenmelidir.
Ev içindeki çatlaklar ve diğer giriş noktaları kapatılmalıdır. Düzenli olarak ilaçlama ve ardından temizlik yapılarak hamamböceği kalıntıları uzaklaştırılmalıdır.
İlaçlama tüm binaya uygulanmalı, bu tür mücadele yetersiz kalıyorsa başka bir eve taşınılması düşünülmelidir.

© Copyright 2013, Tüm hakları Saklıdır. | Designed by İncekalem Web Design Uyarı: Bu sitedeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Tedavi amaçlı kullanılamaz.