Alerjenlerden Nasıl Korunabiliriz?

alerjenler
Alerjenlerden Nasıl Korunabiliriz?

ALERJENLERDEN NASIL KORUNABİLİRİZ?
Erken hipersensitivite deri testleri, derinin IgE’ye bağlı oluşan allerjik reaksiyonları göstermede kullanılır ve alerjide ilk diagnostik araçtır. Ancak bu testler anaflaksi için potansiyel olduklarından yetişmiş özel personel tarafından ve el altında adrennalin bulundurarak gözlem altında yapılmalıdır.

Erken tip alerji için prick ve intradermal testler önerilir. İntradermal test, prick testinden daha duyarlı olmasına karşın bazı sistemik reaksiyon riski taşır ve bundan dolayı prick testi (-) bulunduğunda yapılmalıdır.

Cilt reaksiyonları çok değişkendir ve her deri testi (+) ve (-) kontrol solüsyonlarını içerir. (-) kontrol için allerjenden uzaklaştırılmış dilüent kullanılır. (+) kontrol hem histamin hem de kodein fosfat gibi mast hücre sekresyonunu artırıcı maddelerle yapılır. Prick testinde histamine 10 dakikada, kodein fosfata 8-12 dakikada ve alerjene ise 15-20 dakikada cevap alınır. Geç faz cevapları gözlenebilir, ancak bunların tamamlayıcı özellikleri tam olarak anlaşılamamıştır. Negatif kontrolde reaksiyon yoksa 3 mm. üzerindeki küçük izlerle beraber sıcaklık ve kaşıntı bulunuyorsa pozitif immünolojik cevabı gösterir. Birçok faktör prick reaksiyonunu etkileyebilir.

Deri Testlerini Etkileyen Faktörler:

Droglar(İlaclar) Süre

Antihistaminikler

1.jenerasyon 2-4 gün
2.jenerasyon
astemizol 6-8 hafta
diğerleri 1 hafta
Ketotifen 1 hafta
Imipramin 4 hafta
Fenotiazinler 48 saat
Kortikosteroidler 2-3 ay

Deri testlerinin birçok alerjen ile yapılması hem pahalı, hem zaman kaybına neden olur, hem de genellikle gereksizdir. Bundan dolayı rutin olarak yapılan deri testlerinde hastanın çevresinde yaygın olan aeroalerjenlerle sınırlı tutulur. Örneğin evtozu mite’ları, polenler, küfler ve evcil hayvanlar.

© Copyright 2013, Tüm hakları Saklıdır. | Designed by İncekalem Web Design Uyarı: Bu sitedeki yazılar tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Tedavi amaçlı kullanılamaz.